Gramy wyłacznie na żywo!
Irek Dudek

Shakin` Telegram

Jeśli chcesz być powiadamiany o najważniejszych depeszach dotyczących Shakin Dudi, skrupulatnie przygotowy- wanych przez Dział Propagandy i Czarnego P.R., zapisz się na Shakindudowy Telegram!

Zamawianie koncertów
Koncert Shakin Dudi

Depesze

Parę słów objaśnienia

05-01-2008 | dusza

Parę słów objaśnienia

Współczesna, awangardowa poezja często bywa trudna w odbiorze. Zdajemy sobie sprawę, że niektóre teksty autorstwa Dariusza Duszy szczególnie młodszym słuchaczom mogą wydać się niezrozumiałe i mętne. Dlatego, aby ułatwić odbiór zamieszczamy poniższe objaśnienia, skonsultowane z najwybitniejszymi krytykami literackimi w czasie spotkania w kawiarni "Malinowa". (fot. Artur Rawicz).

 

1. Goście idą

Ktoś wali do drzwi, czy to CBA albo CBŚ? Nie, gorzej.To goście. Wiersz oddaje nastrój autora podejmującego w swoim domu znajomych. Ważną postacią jest tu tajemniczy Felek, który "przepłukuje gardło, gdy dają za darmo". To wyraźne odniesienie do Hamleta, a jego dramaturgię podkreśla nowatorski rytm, nie znany w Polsce, a przez specjalistów nazywany boogie-woogie.

2. Gdy z komina

Ta piosenka z elektryzującym, lirycznym parlando z pewnością zaspokoi nawet najbardziej wyrafinowane gusta wszystkich bywalców sanatoryjnych fajfokloków. Pełne ukrytych podtekstów parlando bezpośrednio nawiązuje do najwybitniejszych osiągnięć polskiego soc-rocka z lat sześćdziesiątych.

3. Toksyczna rodzinka

Mroczny obraz typowej polskiej rodziny, rodem z filmów Quentina Tarrantino. Psychodeliczny rytm w połączeniu z innowacyjnym brzmieniem gitary stanowią kamień milowy w dziejach polskiego rock`n`rolla.

4. Miłość zawsze zwycięży

Recesja, inflacja, stopa dyskontowa, defloracja i inne zagadnienia ekonomii skondensowane w krótkim, obfitującym w barokowe ozdobniki ("amore") wierszu. Niesamowite brzmienie wokalu osiągnięto dzięki zastosowaniu specjalnej diety tortowo-kawowej.

5. Fufufujara

Autobiografia? Utwór, który doskonale brzmi na adapterze marki "Bambino" lub innym odtwarzaczu mp3 tej klasy.

6. Miałem ciężki dzień

Ulubiony wiersz tzw. "salonów" (nie mylić ze "slalomami"). Jego bohater, jak w greckiej tragedii zmaga się z bólem istnienia i bezmiarem nieszczęść, jakie na niego spadają. Muzycznie piosenka ta łączy liryzm i nostalgię archaicznych rock`n`rollowych ballad z dokonaniami Milesa, albo Franka, nie chyba Jimmiego ...

7. Mylić się, ludzka rzecz

Melancholijna spowiedź Artysty, połączona z próbą samooczyszczenia się z bagażu grzechów. Podmiot liryczny błądzi jak Don Kichot pośród ciemnego, pełnego pokus i mrocznych żądz miasta. Na końcu wiersza godzi się i akceptuje swój moralny upadek. Proszę zwrócić uwagę na charakterystyczne akcenty, pospolicie zwane 'bum" lub "dup". Uwidaczniają one bezpośredni związek rock`n`rolla z rythm and bluesem.

8. Integracja

Ten utwór, dedykowany wszystkim wielkim korporacjom wpisuje się w szeroko rozumiany alterglobalistyczny protest przeciw wyzyskowi, molestowaniu seksualnemu i wszelkim nierównościom społecznym. Dodatkowy walor to nieskomplikowana linia melodyczna, mieszcząca się w kanonie ogólnie akceptowalnej harmonii i zgodna z hasłem "Śpiewać każdy może".

9. Bez znajomości

Gorzka analiza sytuacji społecznej w epoce transformacji ustrojowej. Unikalne, niepowtarzalne brzmienie głosu uzyskano dzięki zastosowaniu analogowego magnetofonu marki "Kasprzak", wypożyczonego z pobliskiego muzeum techniki.

10. Najechali nas kosmici

Autor z żelazną konsekwencją obnaża układ. I nie jest to układ Słoneczny! Dynamiczna, pełna wigoru i tzw. "jąder" piosenka, a właściwie pioseneczka przenosi nas w niewinne lata pięćdziesiąte. Marylin, pralka "Frania", sputnik, milicyjna pałka, kolejki po mięso - ach, jak było uroczo!

11. A ona śmieje się

Pochwała sielskiego, spokojnego życia nawiązująca do klasycznych wierszy Kochanowskiego. Powrót do natury, proste recepty na szczęście, harmonia, ład, bezpieczeństwo.. Transowy rytm i niezwykle udany refren przywodzący na myśl ukochane przez wszystkich piosenki biesiadne.

12. Sobotni wieczór, sobotnia noc

Wiersz drogi. Drogi na sobotnią balangę. Doskonale nakreślone postaci bohaterów. Dynamiczna akcja, niesamowite efekty specjalne. Nominowany do Łoskara. Muzycznie utwór oparty jest na podstawowym schemacie rytmicznym, określanym przez fachowców mianem "łup-cup". Doskonały na zabawę w remizie, stodole czy innej placówce kulturalno-oświatowej.

13. Wezmę młotek

Sam przeciw całemu złu tego świata. Czy bohater podoła, czy znajdzie sposób na uratowanie naszej Matki Ziemi? Ocieplenie klimatu, przeludnienie, zanieczyszczenie środowiska. Jak je zlikwidować? Warstwa muzyczna utworu stanowi swoiste połączenie śląskiego etno z najnowszymi trendami new new age.

IrekDudek.pl Rawa Blues Festival
Copyright © 2004-2014 Shakin' Dudi
webdesign / cms / admin: Remigiusz Orowski